PSL poprze Poprawkę Prosumencką

Ludowcy zdecydowali, że poprą tzw. poprawkę prosumencką, a więc przepisy gwarantujące zakup energii z najmniejszych odnawialnych źródeł energii wg. specjalnej taryfy.

W sobotę Rada Naczelna PSL-u podjęła uchwałę ws. poparcia tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjętej wcześniej w Sejmie wbrew stanowisku rządu. Przegłosowanie rządu było możliwe dzięki poparciu części posłów PSL. Promotor przepisów o taryfach gwarantowanych dla instalacji do 10 kW, Waldemar Pawlak poinformował, że posłowie PSL będą za zachowaniem tych przepisów także w przypadku, gdyby Senat wniósł o ich uchylenie.

W sytuacji poparcia całego PSL-u dla poprawki prosumenckiej, kluczowe może się okazać nie jej odrzucenie w Senacie (z czym PO, posiadająca większość głosów, nie miałaby trudności), ale pozostawienie jej w ustawie, tyle że ze zmianami.

Podczas ostatniego posiedzenia połączonych komisji senackich zapadła decyzja, że na środowym posiedzeniu legislatorzy senatu i organizacje wspierające poprawkę prosumencką przedstawią swoje propozycje poprawienia przepisów. Być może ostatecznie swoje propozycje zmian przedstawi także MG. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że resort analizował już wstępnie taką poprawkę – dotyczyłaby ona kilkudziesięciu przepisów ustawy.