Powstało organiczne ogniwo fotowoltaiczne o rekordowej sprawności

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), wykorzystując ogniwo o trzech złączach, ustanowili nowy rekord wydajności ogniw organicznych.
Zespół z UCLA w najnowszej aktualizacji badań osiągnął 11,5% wydajności w polimerowym ogniwie PV o trzech złączach. Poprzednie badania nad wydajnością polimerowych ogniw PV rzadko osiągały ponad 10%. Wykorzystano innowacyjne techniki - potrójny tandem, podobny do układu GaInP/GaInAs/Ge.
- Takie wyniki nie tylko uzasadniają pracę nad wysoką wydajnością organicznych ogniw fotowoltaicznych, ale także pokazują, że możliwości projektowe urządzeń mogą być tak wielkie, jak w przypadku nieorganicznych ogniw słonecznych. – powiedział Chun-Chao Chen, doktorant na wydziale Inżynierii Materiałowej i Nauki, UCLA.
W ciągu ostatniej dekady, organiczna technologia ogniw PV na bazie materiału polimerowego, zdobyła wiele pozytywnych ocen. Mimo to organiczne ogniwa słoneczne nadal muszą spełniać pewne standardy efektywności, aby konkurować z istniejącą technologią ogniw PV opartych na krzemie.
- Wcześniej, wykorzystanie materiału organicznego zostało uznane jedynie za opłacalne w technologii PV, udowodniliśmy, że może to być również bardzo wydajne. – dodaje Chao Chen.
Badacze z UCLA wierzą, że przez bicie rekordu wydajności, ich praca może przyspieszyć rozwój i komercjalizację wciąż raczkującej technologii organicznych ogniw PV.
 

źródło: pv-magazine.com

Położenie

Lubochnia Górki 21a
97-217 Lubochnia
Polska