W Holandii powstaje innowacyjny ekran dźwiękochłonny zintegrowany z modułem fotowoltaicznym.
Energy Research Center od Netherlands (ECN) stworzy prototyp ekranu dźwiękochłonnego i produkującego energię elektryczną. Zleceniodawcą inwestycji będzie holenderski Zarząd Prac Publicznych i Gospodarki Wodnej.
Konstrukcja nie będzie zrobiona z betonu, tylko z przezroczystych modułów, by użytkownicy drogi nie czuli się odizolowani – inforumuje Willma Eerenstein, przedstawiciel ECN.
Ideą przedsięwzięcia jest wykorzystanie przestrzeni na stojących wzdłuż dróg ekranach, umieszczając na nich moduły fotowoltaiczne. Moduły montowane będą po obu stronach ekranów, które zorientowane będą w kierunku północ-południe, tak aby wytworzoną energię głównie wykorzystywać w godzinach porannych i wieczornych tzn. w czasie, kiedy jest na nią najwyższe zapotrzebowanie.
Wadą umieszczania modułów fotowoltaicznych w pobliżu drogi jest niewątpliwe możliwość zabrudzenia ogniw przez kurz na drodze oraz tymczasowe zacienienia spowodowane przez przejeżdżające samochody ciężarowe, co znacznie wpłynie na wydajność instalacji.
Willma Eerenstein dodaje, że ekran będzie miał co najmniej 6 m wysokości, na 4 m od góry zamontowane będą moduły PV ze specjalną powłoką, zaś pozostałe 2 m będą pokryte szkłem. Jest to rozwiązanie praktyczne oraz efektywne kosztowo.
Prowadzone są prace w celu określenia optymalnej pozycji modułów. Zakończenie budowy przewidywane jest w 2015 roku, a produkcja energii z ekranów ruszy w połowie 2016 roku.
Willma Eerenstein uważa, że energia słoneczna uzyskiwana wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych ma ogromną przyszłość. Już teraz można sobie wyobrazić stacje ładowania pojazdów elektrycznych na drogach zasilanych fotowoltaiką.
źródło: oze.pl