Wola Uhruska zbudowała farmę fotowoltaiczną

W Gminie Wola Uhruska (woj. lubelskie) powstanie farma fotowoltaiczna.

Wola Uhruska a dokładnie mówiąc spółka Przedsiębiorstwo Usługowo-Wytwórcze rozpoczyna eksploatację farmy fotowoltaicznej o mocy 0,5 MW składającej się z 2080 paneli fotowoltaicznych i 25 inwerterów. Instalacja zajmuje powierzchnię ok. 1,2 ha i jest w trakcie rozruchu.

Budowa farmy kosztowała 3,2 mln zł, z czego 1,2 mln pochodziło z unijnej dotacji otrzymanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa lubelskiego na lata 2007-2013.

Energia produkowana na farmie fotowoltaicznej w gminie Wola Uhruska trafi do sieci energetycznej. Energia ma być sprzedawana operatorowi sieci po stawce 150 zł/MWh.

Dodatkowym przychodem z działalności farmy PV będzie sprzedaż zielonych certyfikatów. Samorządowcy z Woli Uhruskiej przyjęli, że będą sprzedawać zielone certyfikaty po cenie około 180 zł/MWh, a całkowite roczne przychody z produkcji energii słonecznej wyniosą około 150-180 tys. zł.

Wola Uhruska rozważa też wynajęcie dwóch hal po dawnej spółdzielni, w których można prowadzić działalność generującą większe zapotrzebowanie na energię – np. suszarnie czy chłodnie. W takiej sytuacji  lubelska gmina mogłaby oferować potencjalnemu inwestorowi energię z farmy PV po cenie wyższej niż zarabiałaby na sprzedaży do sieci, ale niższej niż ten musiałby płacić za energię kupowaną od operatora.