W Gubinie powstała elektrownia słoneczna o mocy 1,5 MW

Poznańska spółka Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG) wybudowała w Gubinie farmę fotowoltaiczną. Niedawno oddana inwestycja jest dopiero pierwszym etapem budowy, docelowo mają powstać jeszcze dwie elektrownie fotowoltaiczne.

Koszt budowy elektrowni to 10 mln zł - poinformował PAP wiceprezes zarządu PEG Sp. z o.o. Wojciech Wojciechowski. PEG połowę kosztów pokryło z dofinansowania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Powierzchnia farmy o mocy 1,5MW to 2,6 hektarów. Szacuje się, że energia wyprodukowana przez elektrownię pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 800 gospodarstw domowych. Całość inwestycji, składającej się z trzech farm fotowoltaicznych ma mieć łączną moc 4 MW. Jak poinformował Wojciechowski, elektrownia jest jeszcze w fazie rozruchu, ale produkcja prądu już ruszyła.

"Lokalizacja elektrowni nie jest przypadkowa. W Gubinie mamy dobre warunki, m.in. odpowiednie nasłonecznienie i mikroklimat. Nie mniej ważna jest przychylność dla naszej inwestycji władz samorządowych" - dodał Wojciechowski.

"Dla naszego miasta ta inwestycja ma duże znacznie wizerunkowe i gospodarcze. Gubin jest ostatnio kojarzony głównie z planami PGE dotyczącymi budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Budowa elektrowni słonecznej pokazuje, że jesteśmy także otwarci na ekologiczne rozwiązania, czyste źródła energii. Ponadto farma solarna została zlokalizowana w pobliżu naszych terenów inwestycyjnych objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, czego na pewno nie przeoczą potencjalni inwestorzy" – mówi burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak.