Na Podlasiu rusza budowa największego w kraju kompleksu farm PV

Grupa Amber Energia inwestuje w największą farmę PV w Polsce - Podlasie Solar Park. Cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 4 MW powstaną w miejscowościach Kolno, Lipsk i Jedwabne. Łącznie obejmą ok. 8 hektarów powierzchni. Pierwszy etap budowy rozpocznie się w Lipsku w powiecie augustowskim na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

E3 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z.o.o. już w maju 2013 rozpoczeła procedure wyboru wykonawców do projektu. Wyłonienie wykonawców nastąpiło na początku lipca 2013 r. Do ich zadań należeć będzie montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach mocujących oraz budowa stacji transformatorowej wraz z przyłączem energetycznym.

Wykonawcą instalacji elektrowni słonecznej została niemiecka firma Enerparc, która wybudowała na całym świecie instalacje PV o łącznej mocy ponad 900 MW. Oferty otrzymane w ramach przetargu zostały ocenione pod kątem zaproponowanej ceny, długości gwarancji, aspektów technicznych oraz jakości urządzeń. Firmą odpowiedzialną za budowę stacji transformatorowej oraz przyłącza energetycznego jest firma ENCO Sp. z.o.o.

- Energetyka rozproszona, a w szczególności energetyka słoneczna i wiatrowa, jest przyszłością branży na świecie i także w Polsce. Te źródła energii stopniowo wypierają gaz i węgiel w skali globalnej. W Polsce stoimy u progu rewolucji, która prędzej czy później nastąpi niezależnie od oporów lobby monopolu energetycznego w Polsce. Budowa elektrowni w Lipsku jest pierwszym krokiem tej rewolucji w Polsce – powiedział Przemysław Pięta, Prezes Zarządu Amber Energia S.A.

- Sytuacja na rynku OZE nie zachęca do inwestowania. Gdyby nie wsparcie ze środków unijnych, to nie realizowalibyśmy tej inwestycji - mówi Paweł Dobrowolski, Prezes Lumen Technik, spółki należącej do Grupy Amber Energia. Spółka jest aktywnie zaangażowana w realizację inwestycji. Przedstawiciele Lumen Technik stanowią część zespołu projektowego Podlasie Solar Park, sprawując m.in. nadzór merytoryczny w zakresie fazy projektowej i budowlanej.

Projekt „Elektrownia słoneczna Lipsk” jest współfinansowany  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa.

 

Położenie

Zakrzowska 21
51-318 Wrocław
Polska