Laboratorium Fotowoltaiczne w Poznaniu

W Poznaniu otwarto Laboratorium Fotowoltaiczne które bada metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.

Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce. Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku.

 Jak powiedział dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.

Widać duże zainteresowanie kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu można sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce.

W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.

Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie).