Startuje nabór wniosków w programie Prosument

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z województw: Dolnośląskiego, Małopolskiego, Pomorskiego i Zachodniopomorskiego będą mogły ubiegać się o pieniądze na budowę mikroinstalacji.

Cztery ww. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisały w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusze te otrzymały na wsparcie budowy mikroinstalacji łącznie 63 mln zł (województwo Dolnośląskie - 25 mln zł, Zachodniopomorskie 22 mln zł, Małopolskie 10 mln zł, Pomorskie 6 mln zł). Pieniądze z programu NFOŚiGW "Prosument" mają zostać uruchomione w latach 2014-2015.

Budowa mikroinstalacji energetycznych w ramach "Prosumenta" będzie finansowana w części dotacją, wynoszącą nawet 40% inwestycji i długoterminową, piętnastoletnią pożyczką o oprocentowaniu wynoszącym 1% - powiedziała na konferencji prasowej prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha

Na konferencji przedstawiona została dziennikarzom przykładowa symulacja, z której wynika, że wynoszący 24 tys. zł koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp można sfinansować 40% dotacją w wysokości 9,6 tys. zł i 14,4 tys. zł pożyczki. Przy rocznej oszczędności wynoszącej około 1000zł inwestycja zwróciłaby się w ciągu ok. 6 lat.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski stwierdził, że przy takim sposobie finansowania i żywotności urządzeń (szacowanej na 25-30 lat), program "Prosument" powinien być bardzo atrakcyjny dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Prezesi funduszy z Gdańska, Krakowa i Wrocławia to właśnie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe widzą jako głównych beneficjentów programu. Natomiast fundusz w Szczecinie, jak zapowiedział prezes Jacek Chrzanowski, skupi się na indywidualnych gospodarstwach domowych.

"Będzie to nasze pierwsze tego typu doświadczenie, bo dotychczas nie obsługiwaliśmy osób fizycznych. Dlatego rozważamy otwarcie punktów przyjmowania wniosków w centrach handlowych. Jednak w pierwszej kolejności zrobimy jednak nabór dla spółdzielni i wspólnot. Nabór dla osób fizycznych planujemy uruchomić na początku przyszłego roku" - powiedział Chrzanowski.

Według szacunków 22 mln zł uzyskane z NFOŚiGW przez fundusz z województwa Zachodniopomorskiego powinny pozwolić na instalację ponad 100 pomp ciepła, 7 tys. m2 modułów fotowoltaicznych i ok. 3 tys. m2 kolektorów słonecznych.

NFOŚiGW przeznaczył na program „Prosument” łącznie 600 mln zł.